29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ…

0
175

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan Kortej ve fener alayına; Belediye Hizmet Binası önünde Cumhuriyetine sahip çıkan binlerce kişi katıldı.

10. yıl Marşımızın hep bir ağızdan söylendiği bu anlamlı gece, Atatük Anıtı’nın önüne gelince adeta şölene döndü. Yüreklerin bir olduğu gecemiz de ilk öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz adına bir dakikalık Saygı Duruşu ve Akabinde İstiklal Marşı okundu. Ardından son zamanlarda okullarımızda kaldırılan ve yıllardan beri her sabah söylediğimiz felsefe olarak kabul ettiğimiz Andımız hep bir ağızdan söylendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle; Cumhuriyetimizin 10. yılı kutlamalarında ( 1933) Atamızın kendi sesinden ulusa seslendiği Nutku’nu sessiz ve tüm dikkat dinleyen katılımcılar, Cumhuriyetimize sahip çıkacaklarına bir kez daha söz verdiler. Ardından bu anlamlı günde konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Cengiz BALKAN ;

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE VE ADETLERİNE EN UYGUN OLAN İDARE, CUMHURİYET İDARESİDİR” diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin tarihi; Türk Milletine bırakılmış en büyük, en yeri doldurulamayan ama bugün haince yok edilmek istenilen en kutsal mirasımız ve vazgeçilmez bir değerimizdir.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir.
Unutulmamalıdır ki; Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda; önüne her türlü engelin konmasına karşın, inançla ilerlemektedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım”

Diyen Başkanımız konuşmasının sonunda tüm katılımcıların ve Türk Milletinin bir kez daha Cumhuriyet Bayramını kutlayıp, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla andı.

Daha sonra tek bir yürek olan tüm belde halkı, 10.Yıl Marşımızı büyük bir çoşku ile söylerken, saatler 19:23 gösterdiğinde havai fişek gösterisi gerçekleşti. Şarkıların ve marşların birbiri ardına söylendiği gece, yüreklerde Cumhuriyetimize bir kez daha sahip çıkma gururu ile son buldu.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11