29 MART 2012 TARİHİNDE HÜRRİYET GAZETESİ YAZARLARINDAN AYÇE DİKMEN BAŞKANIMIZ SAYIN CENGİZ BALKAN İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ RÖPORTAJI “EGE’NİN BAŞLADIĞI YER KÜÇÜKKUYU” BAŞLIĞI İLE KALEME ALDI…

0
303


29 MART 2012 TARİHİNDE HÜRRİYET GAZETESİ YAZARLARINDAN AYÇE DİKMEN BAŞKANIMIZ SAYIN CENGİZ BALKAN İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ RÖPORTAJI “EGE’NİN BAŞLADIĞI YER KÜÇÜKKUYU” BAŞLIĞI İLE KALEME ALDI…

Ege’nin başladığı yer; Küçükkuyu

Ayçe DİKMEN

29.03.2012

GÜNEŞ, deniz deyince hep güneyi düşünüyoruz ya, bugün kuzeyden, Ege’nin başladığı cennet gibi bir yerden bahsedeceğim.

Mitolojide tanrıların balaylarını geçirdiğine inanılan bin pınarlı İda Dağı’nın eteklerinde, Edremit Körfezi’ne 12 kilometre kıyısıyla hem deniz, hem de dağ manzarasının en iyisine sahip bir belde Küçükkuyu. Dünyanın en kalitelileri arasında sayılabilecek zeytin ve yağlarını markalaştırmak için uğraş veren, doğal dokusunu ve güzelliğini bozmadan Küçükkuyu’yu turizm açısından geliştirmek isteyen Belediye Başkanı Cengiz Balkan, sadece altyapı hizmeti veren bir belediye olmadıklarını söylüyor.
Küçükkuyu’nun zeytini ve yağı çok özel, marka yapmak için çalışıyoruz
17 yıl Tariş’te eksperlik yapan, İtalya ve İspanya’ya giden Başkan Cengiz Balkan bu nedenle Küçükkuyu zeytin ve yağının ne kadar özel olduğunu daha iyi analiz edebiliyor. Markalaşma çalışmalarını bölgeye yeni bir ekonomik açılım getirmesi açısından çok önemseyen başkan “Kaz Dağları ve Küçükkuyu yıl içerisinde günışığından yüzde 70 faydalanan bir bölge. Toprak yapımız zeytinyağlarının viskozitesinin düşük olmasını, renginin, tat ve aromasının çok özel olmasını sağlıyor. Zaten Tariş’in birçok özel yağı da bu bölgeden elde ediliyor. Küçükkuyu’daki zeytin ağaçları bayır alanlarda yetiştiğinden zeytinleri pütürlü değil ve erken hasatta toplanan çizme zeytinin tadı ve rengi çok güzel. Mesleğim zeytinyağı olduğundan Küçükkuyu’nun yağını ve zeytinini marka yapmak için çalışıyor ve paneller düzenliyoruz. En son Zeytin Kurtuluş Şenlikleri düzenledik.”
İlk geldiğim gün ters davranan zabıtaya başkan olunca güleryüz öğüdü verdim
Küçükkuyu’ya ilk gidişiniz nasıl oldu?
– 1992’de Ziraat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Tariş’e girdim. Manisa’da oturuyordum o zaman. Küçükkuyu’ya atandım, ama nerede olduğunu bile bilmiyorum. Bindim otobüse, cebimde de sınırlı para var. Şoföre devamlı ‘aman ineceğim yeri kaçırmayayım’ diyorum. Malum geçersem geri dönecek para yok. Sıcak bir yaz günü Küçükkuyu’da indim ve rastladığım bir zabıtaya Tariş’i sordum. Biraz tersleyerek “orada” dedi. Bunu unutmadım ve göreve geldiğimde ilk iş o zabıta arkadaşımıza ‘bak, bundan sonra buraya gelenlere mutlaka güleryüz göstereceksin’ dedim. Eşim de Küçükkuyulu. Burada tanıştık, evlendik ve oğlum doğdu.
Küçükkuyu’nun 20 yıllık hayali atıksu arıtma tesisi
Politika nasıl başladı?
– 2009’da yüzde 55 oy ile seçildim. Önce altyapı çalışmaları ile başladım. Kışlık nüfus 10 bin iken, yazı 80 binleri buluyor. İkinci konutun fazlalığı sorun yaratıyor. Küçükkuyu’nun en belirgin ihtiyacı, düzenli çalışan bir kanalizasyon sistemi ve modern bir atıksu arıtma tesisi. 17 bin 500 metrekarelik alanda kurulacak ve 70 bin kişiye hitap edecek olan Evsel Arıtma Tesisi Projesi, İller Bankası’ndan Belediyemiz adına gerçekleşen ihale ile yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si ise üç yıl sonra başlayacak 20 yıl vade ile gerçekleştirilecek. Bir yıl içerisinde tamamlanacak olan tesisle, Küçükkuyu’nun 20 yıllık rüyası gerçekleşmiş olacak.
Küçükkuyu’ya kadın sığınma evi açacağız
Belediye Başkanı olarak ilk döneminiz değil mi?
– Evet. Aslında aileme hiç vakit ayıramıyorum, ama beldede yapılacak daha çok işimiz var. Belediyeciliği sadece altyapı hizmetleri olarak görmüyoruz. Gençlerimiz, kadınlarımız için sağlık merkezleri, spor salonları da yapıyoruz. Bunlardan biri de Zübeyde Hanım Sağlık, Eğitim ve Kadın Sığınma Merkezi. 3 katlı 750 metrekarelik bir alanın giriş katı Aile Hekimliği Merkezi, ikinci katı toplantı salonu ve çeşitli kültürel kursların verileceği bir kültür merkezi. En üst kat ise 12-15 kadına hizmet verecek bir kadın sığınma merkezi olacak. Kaz Dağları eteğinde Midilli Adası’na bakan bir amfitiyatro yaptık. Orada keyifli gösterilerimiz oldu.
Mayıs’ta Başaran Ulusoy ve 100 turizm yetkilisi Küçükkuyu’ya geliyor
Turizm ne durumda?
– Her yerden denize girilebilen Küçükkuyu’da surf, yelken, dalma gibi her türlü su sporunu yapmak mümkün. 12 kilometre sahil şeridine sahip beldemizde balıkçılık da önemli bir gelir kaynağıymış. Ama başkanın anlattığına göre son dönemde Karadeniz’den gelen trollerle balıklar azalmış. Şimdi ev pansiyonculuğu önemli bir gelir kaynağı olmuş. Çünkü 3000 civarındaki yatak sayısı özellikle yazın gelen turistlere yetmiyor. Bu sayı yakın zamanda artacak gibi görünüyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy 5-6 Mayıs’ta 100 turizm firma yetkilisini bölgeye getirerek tanıtımını yapacak.