CİTTASLOW PROJESİNİN ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI…

0
197

CİTTASLOW PROJESİNİN ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI…
IMG_5216
Amacı stresli ve süratli kent yaşamından uzak, daha az enerji harcayan, doğaya karşı daha saygılı ve daha bütünleşik bununla birlikte tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkan bir yaşam tarzını oluşturabilmek olan ve dünyanın en modern projelerinden biri olan Cittaslow, kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını sağlarken bir yandan da bu özelliklerini ön plana çıkarmalarını destekleyerek kültürlerin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Cittaslow oluşumunun dünyada 19 ülkede 129 , ülkemizde ise 7 üyesi vardır. Cittaslow hareketi hızlı yaşam ve yerel yemek geleneklerinin kaybolmasına karşı bir tepki ve bilinçlendirme hareketi olarak , insanların sadece doymak değil, lezzet almanın da da bir insan hakkı olduğunu belirterek yerel ve bölgesel yemek çeşitlerinin kaybolmadan günümüzde de etkinliğini korumasını amaçlamaktadır.
Bu felsefe içerisinde Beldemizi Cittaslow üyesi yapabilmek için alt yapı çalışmaları kapsamında Belediyemiz bünyesinde hazırlanan bir proje ile bölgemizde hizmet vermekte olan T.C. Kalkınma Bakanlığı Güney Marmara Kalkınma Ajansının 2013 Yılı Turizmde Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı kapsamında “Küçükkuyu Cittaslow Altyapısının Oluşturulması” başlıklı ve SN.TR22.13.TRA2.0007 Destek Sözleşme Numaralı dosyamızın sözleşmesi daha önce 24/05/2013 tarihinde Belediye Başkanımız Cengiz BALKAN ve GMKA Genel Sekreteri tarafından imzalanarak projenin uygulamasına geçilmişti.
Beldemizin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanması amaçlanan bu projenin uygulama bölümlerinden biri olan beldemiz cadde ve sokaklarının özel ekipman ve lensler ile yatay ve dikey olarak fotoğrafları çekilmiş ve alınan veriler ile Belediyemiz internet sitesi üzerinden sanal tur uygulaması ile beldemizde gezinti yapılabilecektir.

SAM_1281