Sevgi Evleri

Sevgi Evleri

Ferudun Sözen sevgi evleri 5 adet bloktan oluşuyor. Şuan 59 çocuk kalmakta fakat yeni yapılacak bina ile bu sayı 147 yi bulacak. Hamiyet Sözen sevgi evinde de 100 adet öksüz ve yetim çocuk barınacak.Her iki sevgi evimiz de Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösterecektir.Körfezde ilk olacak bu sevgi evleri Kaz dağlarının eteklerinde, yeşil ve mavinin kucaklaştığı denize yakın bir yerde inşa edilmektedir.
6 ay önce yapımına başlanan ve kısa sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen Hamiyyet-Ferudun Sözen Sevgi Evleri Çocuk Yuvasını Çanakkale Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü’nden gelen yetkililere gezdiren Fernur Sözen, Yaptığımız bu projede, çocukları koğuş sisteminden uzaklaştırıp bir ev ortamında büyümelerini sağlamayı hedefledik. İki kısımdan oluşan projenin Ferudun Sözen adına yapılan kısmında, 5 sevgi evi ile bir idare binası yer alıyor. Bu sevgi evinde anne ve teyze dediğimiz 8’er saat arayla bir sosyal hizmetli nezaretinde 15 çocuğa hizmet verilecek. Bu çocuklar annesiz-babasız veya anne-babalarından şiddet görüp, ailesi tarafından terk edilen 4 ila 12 yaşlarındaki çocuklardan oluşacak. Sevgi evlerinde toplam 75 çocuk barınabilecek dedi.

Fernur Sözen, Hamiyet Sözen adına yapılan diğer kısımda ise 9 çocuğun ve bir bakıcının yaşadığı dairelerin bulunduğunu belirterek, Bu kısımdaki çocuk kapasitemiz de 72. Yani Ferudun-Hamiyyet Sözen Sevgi Evleri bünyesinde toplam 147 çocuk barınacak. Çocukların bakımı ise Meslek Lisesi Çocuk Bakım Bölümü mezunları tarafından yapılacak. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Müdürlüğü’nce evlerimize psikolog, sosyal hizmet uzmanı, meslek öğretmeni, hemşire ve yönetim kadrosu atandı. Bu projeyi kendi arazimiz üzerine kendimiz yaparak, çocuklar için gerekli olan her eşyayı içine yerleştirip Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışladık. Yıllardır bu projeyi hayal ettik ve sonunda gerçekleştirmek nasip oldu. Dileğimiz, İda Dağı’nın eteklerinde, Ege Denizi’nin engin sularına bakan bu sevgi evlerinde yaşayacak çocukların, Atatürk ilkeleri ışığında, Türk örf ve adetlerini bilen, dinini tanıyan, vatanına-milletine hayırlı çocuklar olarak yetişmelerini sağlamak. 5 Ekim itibariyle Çocuk Esirgeme Kurumu’na devri yapılan bu yerin personel atamalarının yapılıp, yemek ihalesi gibi işlemlerin hızla yapılmasının ardından en yakın zamanda açılmasını istiyoruz diye konuştu.

Sevgi evlerimizde ŞUBAT 2008 itibariyle 84 çocuk kalmaktadır.Personel sayısı ise hizmet alımı olarak 50 kişi,devlet memuru olarak ta 11 adet personel mevcuttur.

Sevgi Evleri:286-752-13-60