Üyesi olduğumuz Tarihi Kentler Birliği’nin 2017 yılı içerisindeki ilk buluşması 12-13-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Sivas’ta düzenlenmiştir. Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Samsun Büyükşehir Belediye Başaknı Yusuf Ziya Yılmaz’ın açılış konuşmaları ile başlayan Birlik Toplantısına Sivas Valisi ve Belediye Başkanları ile Milletvekilleri ve Üye Belediye Başkanlarının katılımı ile çok geniş kapsamlı olmuştur.

Birliğin gündem konularının görüşülmesinden sonra bu yıl ilk defa düzenlenen Müze Özendirme Yarışmasında , 451 ‘e çıkan üye belediyeler arasında Belediyemiz kent Müzesi ( Tanıtım Merkezi) ödüle layık görülmüştür. belediyemizi temsilen katılım gösteren personelimiz Mete Başaran, ödülü birlik Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından aldı. Alınan Ödül sayesinde büyük bir başarıya imza atan belediyemiz diğer üye belediyeler tarafından da takdir edilmiştir.

Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Balkan ” üyesi olduğumuz Tarihi Kentle Birliğinin düzenlemiş olduğu Müzen Özendirme Yarışmasında üye 451 belediye arasından seçilerek ödül almanın haklı gururunu yaşamaktayız. Başarı için azimle çalışıyorsanız her zaman karşılığını alırsınız. Bizde hep bu felsefe ile yolumuzda ilerlemekteyiz. Bizde belki adı küçük ama yapılan çalışmaları ile kendinden bir hayli büyük bahsedilen beldemiz için güzel bir ödül almış bulunuyoruz. bu vesileyle bu başarımızda emeği geçen tüm hayırsever bağışçılarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.